OT: Mickey D's McNugget Logic Test

RU848789

Well-known member
Jul 27, 2001
64,143
43,266
113
You can get 4 McNuggets for $1.00 (or 16 for $4.00) or 10 for $4.19. Why would anyone ever buy a 10-pack? This is not a trick question - just ate 3 x 4 packs today for lunch and noticed the difference in price.
 

GoodOl'Rutgers

New member
Sep 11, 2006
123,974
19,576
0
Originally posted by RU848789:
You can get 4 McNuggets for $1.00 (or 16 for $4.00) or 10 for $4.19. Why would anyone ever buy a 10-pack? This is not a trick question - just ate 3 x 4 packs today for lunch and noticed the difference in price.
I believe it is different chicken-like meat in each type of nugget.
 

Caliknight

Well-known member
Sep 21, 2001
193,920
144,214
113
Maybe some people don't want to get fat. Of course, eating McNuggets probably goes against that thought, but the object isn't to get as much food as possible for the least amount. At least not for some people.
 

RU205

New member
Jan 23, 2015
4,963
4,966
0
Cali- why not buy the 16 nugget for less and throw out what you don't eat?
 

newell138

Well-known member
Aug 1, 2001
34,916
43,187
112
Originally posted by RU848789:
You can get 4 McNuggets for $1.00 (or 16 for $4.00) or 10 for $4.19. Why would anyone ever buy a 10-pack? This is not a trick question - just ate 3 x 4 packs today for lunch and noticed the difference in price.
These types of findings have proven your worth well beyond the scientific breakthroughs you assist with in the search for the next cure for this earth's deadliest diseases.
 

Caliknight

Well-known member
Sep 21, 2001
193,920
144,214
113
Originally posted by RU205:
Cali- why not buy the 16 nugget for less and throw out what you don't eat?
Seems wasteful. Further, anyone who is eating 14 McNuggest is surely going to eat the other two anyway.

Might as well go hit the all you can eat "salad" bar, strap on the feed bag, and get it done proper.
 

NoLondonBroil

New member
Jan 23, 2015
348
1
0
Originally posted by RU848789:
You can get 4 McNuggets for $1.00 (or 16 for $4.00) or 10 for $4.19. Why would anyone ever buy a 10-pack? This is not a trick question - just ate 3 x 4 packs today for lunch and noticed the difference in price.
You only ate 16 nuggets?

What are you, poor?

I can do 24, easy. Maybe 32 on a good day.




That reminds me of another fun college food challenge - the 30/30.

You have 24 hours to consume a 30 pack of beers of your choice and 30 White Castle cheeseburgers.

What your bowels decide to do to you afterwards is not the point. Completing the 30/30 is a rite of passage.
 

RU4Real

New member
Jul 25, 2001
50,955
30,733
0
They also have 20 for $5, which is the same as 4 for $1.

They're charging you more to get 10 because they want to sell the 20. If your local McDonald's isn't pointing that out to you they're not doing their job.
 

derleider

New member
Jan 3, 2003
61,232
1,449
0
Originally posted by Caliknight:

Maybe some people don't want to get fat. Of course, eating McNuggets probably goes against that thought, but the object isn't to get as much food as possible for the least amount. At least not for some people.
Well if you dont want to get fat, then you buy 4 or 8. But he's right - if you want 10, then you cant save $1.20 (plus tax) and get 2 more (even if you dont want them, give them to the birds/homeless).

I mean sometimes you see this but usually its like off by 10 cents or something. They figure you are too lazy to do the math to figure yout you could save a dime by getting 3 smaller orders. But this is about a 3rd cheaper per nugget. Thats a pretty big discount for fast food.
 

miketd1

New member
Sep 26, 2006
59,714
8,448
0
My friends and I noticed that sort of thing as kids.

When you're putting quarters together to get a snack, you run through all the scenarios.
 

LC-88

New member
Apr 24, 2010
7,160
2,794
0
Have not done the McNugget thing in decades. Is it a sauce thing? Do you get 1 free sauce with 4 pack? 3 with a 10 pack? If they charge for the sauce, maybe the stats show that they make more sauce revenue off of 4 packs than 16 packs.

For the green crowd: 4x 4 packs probably generate more trash than a single 16 pack.
 

mal359

New member
Nov 21, 2013
4,544
1,239
0
Why not get the 50-piece for $10 and save what you don't eat for later?
 

ruhudsonfan

New member
Oct 20, 2003
31,454
12,375
0
Had a similar exercise with my son and the shopkeep at the local comic book store. They sell football cards. If my son does his "job" on his tests for the week, we usually go on Friday and get a few packs of cards. My son notices they have the fat packs--50 cards in a pack--for $14.99. Regular packs--10 cards--are $2.49. So I say to the kid behind the counter. "Uh, excuse me, but why would anyone buy the fat pack? You can get 10 extra cards for the same price if you buy them in single packs."

The look of total bewilderment he gave me was worth the trip.
 

RUJohnny99

New member
Nov 7, 2003
64,667
5,960
0
You can buy 10 4 packs, get back in line, return 4 10 packs, and pocket the 72 cents arbitrage. Do that 10 times an hour & you've made the same as the kid who rings you up.
 

NoLondonBroil

New member
Jan 23, 2015
348
1
0
Originally posted by RUJohnny99:
You can buy 10 4 packs, get back in line, return 4 10 packs, and pocket the 72 cents arbitrage. Do that 10 times an hour & you've made the same as the kid who rings you up.
And that's why they need to increase the minimum wage.

So that the price of nuggets will rise.
 

Leonard23

Well-known member
Feb 2, 2006
29,191
11,495
113

Posted from Rivals Mobile
 

RUtah

New member
May 7, 2014
785
23
0
Originally posted by NoLondonBroil:

That reminds me of another fun college food challenge - the 30/30.

You have 24 hours to consume a 30 pack of beers of your choice and 30 White Castle cheeseburgers.

What your bowels decide to do to you afterwards is not the point. Completing the 30/30 is a rite of passage.
24 hours? Pfft. Could do that in 12, no problem.
 

RU848789

Well-known member
Jul 27, 2001
64,143
43,266
113
Originally posted by RUJohnny99:
You can buy 10 4 packs, get back in line, return 4 10 packs, and pocket the 72 cents arbitrage. Do that 10 times an hour & you've made the same as the kid who rings you up.
Great idea, but you might want to check your math - your profit would be $6.76 per 40 McNuggets - 10 times an hour would result in $67.60 an hour, a pretty decent wage, lol.
 

RutgersUnion

Well-known member
Apr 15, 2006
2,843
967
113
At Burger King you can get a 4 piece @$1.19 or 10 piece @ $1.49 or 20 piece @ $4.99 so the numbers are even more ridiculous the McDonald's.
Posted from Rivals Mobile
 

63valiant

New member
Dec 21, 2008
126
57
0
How about the $20.00 taco bell challenge? You have to spend at least 20 bucks and eat it in 1- 20 minute setting. Its really not that easy.
 

NoLondonBroil

New member
Jan 23, 2015
348
1
0
Originally posted by 63valiant:

How about the $20.00 taco bell challenge? You have to spend at least 20 bucks and eat it in 1- 20 minute setting. Its really not that easy.
I have never heard this, and it sounds like an AWESOMELY terrible idea.
 

Upstream

Well-known member
Jul 31, 2001
35,279
10,250
113
Originally posted by Roy_Faulker:
Same reason a 16oz coke costs 1.89 and a 2 liter costs $1.25...
But that's not the same at all. When you buy a 16 oz bottle of Coke, you are paying for the convenience of portability. Also the 16 oz bottles sold individually are usually cold, while the 2 liter bottles are usually warm.
 

RU848789

Well-known member
Jul 27, 2001
64,143
43,266
113
Originally posted by Upstream:

Originally posted by Roy_Faulker:
Same reason a 16oz coke costs 1.89 and a 2 liter costs $1.25...
But that's not the same at all. When you buy a 16 oz bottle of Coke, you are paying for the convenience of portability. Also the 16 oz bottles sold individually are usually cold, while the 2 liter bottles are usually warm.
Roy obviously didn't read the thread. The Coke example is like many examples where buying larger amounts of a product can be done for a cheaper, per unit (weight, volume, number, whatever) price, which makes sense, since the product is often cheap and the packaging is where the cost is. However, in the McNuggets example, it's the smaller size version which is far cheaper per unit cost than the larger size - that's very unusual, at least per my observations over the years.
 

Ole Cabbagehead

New member
Apr 21, 2011
8,075
6,322
0
Originally posted by RUtah:


Originally posted by NoLondonBroil:

That reminds me of another fun college food challenge - the 30/30.

You have 24 hours to consume a 30 pack of beers of your choice and 30 White Castle cheeseburgers.

What your bowels decide to do to you afterwards is not the point. Completing the 30/30 is a rite of passage.
24 hours? Pfft. Could do that in 12, no problem.
Agree with Utah. That is not hard at all.
 

derleider

New member
Jan 3, 2003
61,232
1,449
0
Originally posted by Roy_Faulker:
Same reason a 16oz coke costs 1.89 and a 2 liter costs $1.25...
Sure - but in that case there is at least a tricky imperial to metric conversion. In this case its just simple nuggets to nuggets math.
 

RUScrew85

New member
Nov 7, 2003
30,054
16,937
0
Originally posted by NoLondonBroil:


Originally posted by 63valiant:

How about the $20.00 taco bell challenge? You have to spend at least 20 bucks and eat it in 1- 20 minute setting. Its really not that easy.
I have never heard this, and it sounds like an AWESOMELY terrible idea.
I could do it.
 

RUScrew85

New member
Nov 7, 2003
30,054
16,937
0
Originally posted by Ole Cabbagehead:

Originally posted by RUtah:



Originally posted by NoLondonBroil:

That reminds me of another fun college food challenge - the 30/30.

You have 24 hours to consume a 30 pack of beers of your choice and 30 White Castle cheeseburgers.

What your bowels decide to do to you afterwards is not the point. Completing the 30/30 is a rite of passage.
24 hours? Pfft. Could do that in 12, no problem.
Agree with Utah. That is not hard at all.
I tried this many years ago. It's not the consuming that gets you, it's that you get tired and decide not to finish.
 
Jul 27, 2001
16,801
14,091
0
Originally posted by scottydont:
Why would anyone voluntarily eat ANY amount of McNuggets?
They're cheap and they taste pretty damn good.

I could list dozens of other fast food items that cost much more and taste 10x worse.
 
Sep 27, 2006
20,274
23,329
0
Originally posted by RUScrew85:

Originally posted by NoLondonBroil:



Originally posted by 63valiant:

How about the $20.00 taco bell challenge? You have to spend at least 20 bucks and eat it in 1- 20 minute setting. Its really not that easy.
I have never heard this, and it sounds like an AWESOMELY terrible idea.
I could do it.
sadly, I have to agree here....yes...you could totally do the Taco Bell challenge.
 

Steveriknight

New member
Sep 29, 2007
665
338
0
Aren't McNuggets made with chicken hearts and other nasty chicken stuff? Pretty sure I read that somewhere at some point.
 
Jul 27, 2001
16,801
14,091
0
Originally posted by Steveriknight:

Aren't McNuggets made with chicken hearts and other nasty chicken stuff? Pretty sure I read that somewhere at some point.
Nope. It's made of:


Chicken - white meat chicken.
The chicken, which is cut from the tenderloin, breast and rib, gets ground with a bit of chicken skin and a marinade for flavor and to act as a binder.

What's in a Chicken McNugget?