Once again, it's time to track the PSU verbals as they compete in their respective state postseason competitions. I will update this thread over the course of the postseason. If I don't indicate the recruiting class for a verbal, they are Class of 2023. Feel free to post results if you learn of them, and I'll include them in my next update.
Cael Nasdeo (Williamsport HS, PA)
1. He's wrestling 121
2. The PIAA District 4/9 AAA Districts were held on Feb. 18. He had a bye in R1. In R2 (semis) he pinned Mason Winter (Jersey Shore) @ 0:38. In the Final he pinned Nathan Martin (Selinsgrove) @ 1:46.
3. The PIAA North West AAA Regionals were held on Feb. 24 & 25. In R1 he had a bye. In R2 (Quarters) he pinned Dylan O'Brien (Hickory) @ 0:47. In R3 (Semis) he pinned Caleb Anderson (Meadville) @ 1:30. In the Final, he won by Forfeit over Hunter Johnson (Mifflin County)
4. The PIAA Class AAA States were held March 9, 10, & 11. In R1 he had a bye. In R2 he pinned Simon Zamudio (Hazleton Area) @ 0:37. In R3 (Quarters) he MAJored James Garcia (Wilson West Lawn), 13-1. In R4 (Semis) he DEC Marco Tocci (Warwick), 7-1. In the final, he DEC Mason Ziegler (Quakertown), 4-0, to take 1st place
Branden Wentzel (Montoursville HS, PA)
1. He's wrestling 121
2. He competed in the PIAA District 4 AA Section Central (Sectionals) on Feb. 18. He had a bye in R1. In R2 (Semis) he TFed Gavin Hunter (Warrior Run), 23-8. In the Final he lost by MAJ to Brandt Harer (Montgomery), 11-0.
3. The PIAA Dist. 4 AA Districts were held on Feb. 24 & 25. In R1 he had a bye. In R2 (Quarters) he TFed Kristopher Kalbarchick (Mount Carmel) 20-4, @ 3:08. In R3 (Semis) he DEC Max Wirnsberger (Meadowbrook Christian), 6-4. In the Final, he lost by DEC to Brandt Harer (Montgomery), 8-1.
4. The PIAA North East AA Regional was held on March 3rd & 4th. He had a bye in R1. In R2 (Quarters) he pinned. Anthony Kalapach (Berwick) @ 1:37. In R3 (Semis) he DEC Matthew Almedina (Mid Valley), 3-1. In the Final, he lost by MAJor to Brandt Harer (Montgomery), 11-1
5. The PIAA Class AA States were held on March 9, 10, & 11. In R1 he pinned Jack Kazalas (Quaker Valley) @ 5:48. In R2 (Quarters) he lost by DEC to Gauge Botero (Faith Christian Academy), 1-0. (Botero went on to take 1st @ 121.) In Consolations R3 he MAJored Jackson Rush (West Perry), 11-3. In Consolations R4 he DEC Max Wirnsberger (Meadowbrook Christian), 4-3, TB2. In the Consolation Semis he DEC Lucas Fye (Bald Eagle Area), 13-7. In the 3rd Place Match, he DEC Hudson Hohman (Grove City), 9-5 to take 3rd place
Mason Gibson (Bishop McCourt HS, PA - 2024 Verbal)
- due to PIAA sanctions, Bishop McCourt can not compete this year
Braeden Davis (Dundee HS, MI)
1. He's wrestling 132
2. The MHSAA 22-3 Districts were held on Feb. 11. He had a bye in R1. In R2 (Quarters) he pinned Sami Barawi in 0:20 sec. In R3 (Semis) he pinned Jeffrey McGuire in 2:37. In the Finals, he won by MF.
3. The MHSAA 11-3 Regionals were held on Feb. 18. In R1 (Quarters) he pinned Caiden Hacket (Yale) @ 2:00. In R2 (Semis) he TFed Nathan Hecht (LakeVille Memorial), 19-0, @ 2:13. In the Finals, he won by Injury Default over Donny Beafait (Dundee).
4. The MHSAA Division 3 Championships (States) were held March 3 & 4. In R1, he TFed Cameron Dundas (Kingsley), 18-2, @ 2:55. In R2 (Quarters) he TFed Drew Miller (Portland), 18-2, @ 2:55. In R3 (Semis) he pinned Buddy Leonard (Alma) @ 2:42. In the Final, he DEC Michael Wilson (Catholic Central) 3-1
Dalton Perry (Central Mountain HS, PA - 2025 Verbal)
1. He's wrestling 139
2. He competed in the PIAA District 6 AAA Districts on Feb. 18. He has a bye in R1 (Quarters). He pinned Lucas Sheets (Mifflin County) in R2 (Semis). In the Final he lost by DEC to Pierson Manville (State College), 1-0. (Two former PA State Champions meeting in a District Final.)
3. The PIAA North West AAA Regionals were held on Feb. 24 & 25. In R1 he pinned David Kunselman (Punxsutawney) @ 0:30. In R2 (Quarters) he pinned Santiago Bradbury (Westinghouse) @ 2:59. In R3 (Semis) he DEC Connor Saylor (Hickory) 3-1. In the Final, he lost by DEC to Pierson Manville (State College), 3-0.
4. The PIAA Class AAA States were held March 9, 10, & 11. In R2 he pined Gavin Reynolds (Central Dauphin) @ 0:41. In R3 (Quarters) he DEC Eli Carr (Hempfield Area), 3-1. In R4 (Semis) he lost by DEC to Kollin Rath (Bethlehem Catholic), 3-1. (Rather went on to take 1st place.) In the Consolation Semis, he DEC Connor Saylor (Hickory), 7-0. In the 3rd place match, he won by forfeit over Eli Carr (Hempfield Area) to take 3rd place
Joe Sealy (Wyoming Seminary, PA - 2024 Verbal)
1. He's wrestling 157
2. He's competing in the PAISWT Championships (PA Preps) on Feb. 17 & 18. First up is the Prep State Championships, on Feb. 17. In R1 he pinned Shachar Pinto (Germantown Friends) @ 3:40. In R2 (Quarters, he TFed John Bonner (Episcopal Academy), 31-16 @ 5:05. In R3 (Semis) he TFed Trent Layton (Academy of the New Church), 24-9, in 3:39. In the Finals, he MAJ Reed Fulmer (Malvern Prep), 16-7.
3. The Prep National Championships were held on Feb. 24 & 25. In R1 he had a bye. In R2 he pinned Lucas Yates (Fork Union) @ 4:31. In R3 he pinned Carlo Tucci (Brunswick) @ 2:35. In R4 (Quarters) he TFed Declan Casey (St. Benedict's Prep) 26-11, @ 5:48. In R5 (Semis) he MAJored JT Chance (Western Reserve Academy) 13-4. In the Final, he pinned Reed Fullmer (Malvern Prep) @ 3:20
Josh Barr (Davison HS, MI)
1. He's wrestling 175
2. The MHSAA 1-1 Districts were held on Feb. 11. He had a bye in R1. In R2 (Quarters) he pinned Anthony Rase in 1:31. In R3 (Semis) he pinned Logan LaMay in 1:53. In the Finals, he pinned Chris Hargett in 1:58.
3. The MHSAA 1-1 Regionals will be held on Feb. 18. In R1 (Quarters) he TFed Seth Weissman (West Bloomfield), 20-5, @ 2:39. In R2 (Semis) he pinned Brycen Anderson (Walled Lake Northern) @ 2:00. In the Final, he TFed Brayden Bobo (Hartland), 20-5, @ 5:23.
4. The MHSAA Division 1 Championships (States) were held on March 3 & 4. In R1, he TFed Dylan Meduna (Caledon) 23-7, @ 4:14. In R2 (Quarters) he TFed Bernard Harrison (Belleville) 19-4 @ 4:40. In R3 (Semis) he TFed Michael Stathakis (Roosevelt) 20-5 @ 3:41. In the Final, he MAJored Brayden Bobo (Hartland), 17-5
Zack Ryder (Minisink Valley HS, NY - 2024 Verbal)
1. It was announced earlier this season that he was out for the season due to a broken ?? (arm, I think)
2. I don't know when he got the okay and resumed wrestling, but he did
3. He's wrestling 189
4. The NYSPHSAA Section 9 Division 1 (Sectionals) were held on Feb. 11. He had a bye in R1. In R2 (Quarters) he pinned Liam Scott in 0:44. In R3 (Semis) he pinned Christopher Leggett in 0:24. In the Finals, he pinned Braydon Pennell in 3:15
5. The NYSPHSAA Division I State Championships were held on Feb. 24. In R1 he had a bye. In R2 he pinned Deandre Woods (New Rochelle) @ 0:21. In R3 (Quarters) he pinned Lorenzo Palleschi (Saratoga Springs) @ 0:33. In R4 (Semis) he pinned Kwazi Bonus (Baldwin) @ 3:44. In the Final, he DEC Elijah Diakomihalis (Hilton) 3-0
Connor Mirasola (West Bend West HS, WI - 2024 Verbal)
1. He's wrestling 195
2. In the WIAA D1 Regional @ Slinger on Feb. 11 he had a bye in R1. In R2 (Semis) he TFed Emerson Orth (West Bend East), 22-7, @ 5:34. In the Final he pinned Kieran Patrick (Oshkosh West) @ 2:30.
3. In the WIAA D1 Sectionals @ Oshkosh North on Feb. 18, in R1 (Quarters) he pinned Richard Waldburger (Menasha) @ 2:51. In R2 (Semis) he pinned Eric Schaufelberger (Neenah) @ 0:19. In the Final he pinned Blake Barry (Kimberly) @ 1:12.
4. The WIAA Division 1 States were held on Feb. 23, 24, & 25. In R1 pinned Chris Pena Soto (Waukesha North) @ 1:04. In R2 (Quarters) he TFed Eric Schaufelberger (Neenah) 23-8, @ 5:19. In R3 (Semis) he pinned Brennan Kincade (De Pere) @ 1:24. In the Final, he pinned Ryder Depies (Merrill) @ 0:32.
AJ Fricchione (Bergen Catholic HS, NJ)
1. He's wrestling 215
2. The NJSIAA District V Districts took place on Feb. 18. AJ and his Bergen Catholic (BC) team were stunned when the long-time BC coach (25 years) resigned on Feb. 17. AJ had a bye in R1. In R2 (Quarters) he pinned Matthew Dominquez (Fort Lee) @ 0:25. In R3 (Semis) he pinned Jack Lavner (Wayne Valley) @ 3:32. In the Finals, he lost by DEC to Joseph Bill (Clifton), 8-1.
3. The NJSIAA Region 2 Championships (Regionals) were held on Feb. 24 & 25. He's the #2 seed. In R1 he pinned Christopher Aykurt (Paramus) @ 0:41. In R2 (Quarters) he pinned Brandon Veneziano (Passaic) @ 1:09. In R3 (Semis) he lost by DEC to Anthony Moscatello (Mount Olive), 3-2 in UTB. In the Consolation Semis he pinned Jack Lavner (Wayne Valley) @ 5:05. In the Consolation Finals he DEC Matthew Murray (Paramus Catholic) 4-2 to finish in 3rd place.
4. The NJSIAA States were held March 2, 3, & 4. In R1 he pinned Christopher Oliver (Ridge) @ 2:07. In R2 he DEC Rocco Salerno (Seton Hall Press), 10-4. In R3 (Quarters) he lost by DEC to Jarrett Pants (Warren Hills), 12-10. In Consolation R4, he lost by DEC to Robert Canterino (Christian Brothers), 13-6
Cole Mirasola (West Bend West HS, WI - 2024 Verbal)
1. He's wrestling 285
2. In the WIAA D1 Regional @ Slinger on Feb. 11 he had a bye in R1. In R2 (Semis) he pinned Weston Jaeger (Hartford Union) @ 1:28. In the Final, he pinned Garth Martell (Oshkosh West) @ 1:10.
3. In the WIAA D1 Sectionals @ Oshkosh North on Feb. 18, in R1 (Quarters) he pinned Calvin Greenslade (Appleton North) @ 1:11. In R2 (Semis) he pinned Steven Henry (West Bend East) @ 1:06. In the Final, he pinned Garth Martell (Oshkosh West) @ 1:27.
4. The WIAA Division 1 States were held on Feb. 23, 24, & 25. In R1 he pinned Lincoln McCarty (River Falls) @ 1:34. In R2 (Quarters) he pinned CJ Johnson (Waukesha South) @ 1:40. In R3 (Semis) he TFed Troy Dietzler (Ashwaubenon) 20-5, @ 3:55. In the Final he MAJored Griffin Empey (Stoughton) 19-9
Cael Nasdeo (Williamsport HS, PA)
1. He's wrestling 121
2. The PIAA District 4/9 AAA Districts were held on Feb. 18. He had a bye in R1. In R2 (semis) he pinned Mason Winter (Jersey Shore) @ 0:38. In the Final he pinned Nathan Martin (Selinsgrove) @ 1:46.
3. The PIAA North West AAA Regionals were held on Feb. 24 & 25. In R1 he had a bye. In R2 (Quarters) he pinned Dylan O'Brien (Hickory) @ 0:47. In R3 (Semis) he pinned Caleb Anderson (Meadville) @ 1:30. In the Final, he won by Forfeit over Hunter Johnson (Mifflin County)
4. The PIAA Class AAA States were held March 9, 10, & 11. In R1 he had a bye. In R2 he pinned Simon Zamudio (Hazleton Area) @ 0:37. In R3 (Quarters) he MAJored James Garcia (Wilson West Lawn), 13-1. In R4 (Semis) he DEC Marco Tocci (Warwick), 7-1. In the final, he DEC Mason Ziegler (Quakertown), 4-0, to take 1st place
Branden Wentzel (Montoursville HS, PA)
1. He's wrestling 121
2. He competed in the PIAA District 4 AA Section Central (Sectionals) on Feb. 18. He had a bye in R1. In R2 (Semis) he TFed Gavin Hunter (Warrior Run), 23-8. In the Final he lost by MAJ to Brandt Harer (Montgomery), 11-0.
3. The PIAA Dist. 4 AA Districts were held on Feb. 24 & 25. In R1 he had a bye. In R2 (Quarters) he TFed Kristopher Kalbarchick (Mount Carmel) 20-4, @ 3:08. In R3 (Semis) he DEC Max Wirnsberger (Meadowbrook Christian), 6-4. In the Final, he lost by DEC to Brandt Harer (Montgomery), 8-1.
4. The PIAA North East AA Regional was held on March 3rd & 4th. He had a bye in R1. In R2 (Quarters) he pinned. Anthony Kalapach (Berwick) @ 1:37. In R3 (Semis) he DEC Matthew Almedina (Mid Valley), 3-1. In the Final, he lost by MAJor to Brandt Harer (Montgomery), 11-1
5. The PIAA Class AA States were held on March 9, 10, & 11. In R1 he pinned Jack Kazalas (Quaker Valley) @ 5:48. In R2 (Quarters) he lost by DEC to Gauge Botero (Faith Christian Academy), 1-0. (Botero went on to take 1st @ 121.) In Consolations R3 he MAJored Jackson Rush (West Perry), 11-3. In Consolations R4 he DEC Max Wirnsberger (Meadowbrook Christian), 4-3, TB2. In the Consolation Semis he DEC Lucas Fye (Bald Eagle Area), 13-7. In the 3rd Place Match, he DEC Hudson Hohman (Grove City), 9-5 to take 3rd place
Mason Gibson (Bishop McCourt HS, PA - 2024 Verbal)
- due to PIAA sanctions, Bishop McCourt can not compete this year
Braeden Davis (Dundee HS, MI)
1. He's wrestling 132
2. The MHSAA 22-3 Districts were held on Feb. 11. He had a bye in R1. In R2 (Quarters) he pinned Sami Barawi in 0:20 sec. In R3 (Semis) he pinned Jeffrey McGuire in 2:37. In the Finals, he won by MF.
3. The MHSAA 11-3 Regionals were held on Feb. 18. In R1 (Quarters) he pinned Caiden Hacket (Yale) @ 2:00. In R2 (Semis) he TFed Nathan Hecht (LakeVille Memorial), 19-0, @ 2:13. In the Finals, he won by Injury Default over Donny Beafait (Dundee).
4. The MHSAA Division 3 Championships (States) were held March 3 & 4. In R1, he TFed Cameron Dundas (Kingsley), 18-2, @ 2:55. In R2 (Quarters) he TFed Drew Miller (Portland), 18-2, @ 2:55. In R3 (Semis) he pinned Buddy Leonard (Alma) @ 2:42. In the Final, he DEC Michael Wilson (Catholic Central) 3-1
Dalton Perry (Central Mountain HS, PA - 2025 Verbal)
1. He's wrestling 139
2. He competed in the PIAA District 6 AAA Districts on Feb. 18. He has a bye in R1 (Quarters). He pinned Lucas Sheets (Mifflin County) in R2 (Semis). In the Final he lost by DEC to Pierson Manville (State College), 1-0. (Two former PA State Champions meeting in a District Final.)
3. The PIAA North West AAA Regionals were held on Feb. 24 & 25. In R1 he pinned David Kunselman (Punxsutawney) @ 0:30. In R2 (Quarters) he pinned Santiago Bradbury (Westinghouse) @ 2:59. In R3 (Semis) he DEC Connor Saylor (Hickory) 3-1. In the Final, he lost by DEC to Pierson Manville (State College), 3-0.
4. The PIAA Class AAA States were held March 9, 10, & 11. In R2 he pined Gavin Reynolds (Central Dauphin) @ 0:41. In R3 (Quarters) he DEC Eli Carr (Hempfield Area), 3-1. In R4 (Semis) he lost by DEC to Kollin Rath (Bethlehem Catholic), 3-1. (Rather went on to take 1st place.) In the Consolation Semis, he DEC Connor Saylor (Hickory), 7-0. In the 3rd place match, he won by forfeit over Eli Carr (Hempfield Area) to take 3rd place
Joe Sealy (Wyoming Seminary, PA - 2024 Verbal)
1. He's wrestling 157
2. He's competing in the PAISWT Championships (PA Preps) on Feb. 17 & 18. First up is the Prep State Championships, on Feb. 17. In R1 he pinned Shachar Pinto (Germantown Friends) @ 3:40. In R2 (Quarters, he TFed John Bonner (Episcopal Academy), 31-16 @ 5:05. In R3 (Semis) he TFed Trent Layton (Academy of the New Church), 24-9, in 3:39. In the Finals, he MAJ Reed Fulmer (Malvern Prep), 16-7.
3. The Prep National Championships were held on Feb. 24 & 25. In R1 he had a bye. In R2 he pinned Lucas Yates (Fork Union) @ 4:31. In R3 he pinned Carlo Tucci (Brunswick) @ 2:35. In R4 (Quarters) he TFed Declan Casey (St. Benedict's Prep) 26-11, @ 5:48. In R5 (Semis) he MAJored JT Chance (Western Reserve Academy) 13-4. In the Final, he pinned Reed Fullmer (Malvern Prep) @ 3:20
Josh Barr (Davison HS, MI)
1. He's wrestling 175
2. The MHSAA 1-1 Districts were held on Feb. 11. He had a bye in R1. In R2 (Quarters) he pinned Anthony Rase in 1:31. In R3 (Semis) he pinned Logan LaMay in 1:53. In the Finals, he pinned Chris Hargett in 1:58.
3. The MHSAA 1-1 Regionals will be held on Feb. 18. In R1 (Quarters) he TFed Seth Weissman (West Bloomfield), 20-5, @ 2:39. In R2 (Semis) he pinned Brycen Anderson (Walled Lake Northern) @ 2:00. In the Final, he TFed Brayden Bobo (Hartland), 20-5, @ 5:23.
4. The MHSAA Division 1 Championships (States) were held on March 3 & 4. In R1, he TFed Dylan Meduna (Caledon) 23-7, @ 4:14. In R2 (Quarters) he TFed Bernard Harrison (Belleville) 19-4 @ 4:40. In R3 (Semis) he TFed Michael Stathakis (Roosevelt) 20-5 @ 3:41. In the Final, he MAJored Brayden Bobo (Hartland), 17-5
Zack Ryder (Minisink Valley HS, NY - 2024 Verbal)
1. It was announced earlier this season that he was out for the season due to a broken ?? (arm, I think)
2. I don't know when he got the okay and resumed wrestling, but he did
3. He's wrestling 189
4. The NYSPHSAA Section 9 Division 1 (Sectionals) were held on Feb. 11. He had a bye in R1. In R2 (Quarters) he pinned Liam Scott in 0:44. In R3 (Semis) he pinned Christopher Leggett in 0:24. In the Finals, he pinned Braydon Pennell in 3:15
5. The NYSPHSAA Division I State Championships were held on Feb. 24. In R1 he had a bye. In R2 he pinned Deandre Woods (New Rochelle) @ 0:21. In R3 (Quarters) he pinned Lorenzo Palleschi (Saratoga Springs) @ 0:33. In R4 (Semis) he pinned Kwazi Bonus (Baldwin) @ 3:44. In the Final, he DEC Elijah Diakomihalis (Hilton) 3-0
Connor Mirasola (West Bend West HS, WI - 2024 Verbal)
1. He's wrestling 195
2. In the WIAA D1 Regional @ Slinger on Feb. 11 he had a bye in R1. In R2 (Semis) he TFed Emerson Orth (West Bend East), 22-7, @ 5:34. In the Final he pinned Kieran Patrick (Oshkosh West) @ 2:30.
3. In the WIAA D1 Sectionals @ Oshkosh North on Feb. 18, in R1 (Quarters) he pinned Richard Waldburger (Menasha) @ 2:51. In R2 (Semis) he pinned Eric Schaufelberger (Neenah) @ 0:19. In the Final he pinned Blake Barry (Kimberly) @ 1:12.
4. The WIAA Division 1 States were held on Feb. 23, 24, & 25. In R1 pinned Chris Pena Soto (Waukesha North) @ 1:04. In R2 (Quarters) he TFed Eric Schaufelberger (Neenah) 23-8, @ 5:19. In R3 (Semis) he pinned Brennan Kincade (De Pere) @ 1:24. In the Final, he pinned Ryder Depies (Merrill) @ 0:32.
AJ Fricchione (Bergen Catholic HS, NJ)
1. He's wrestling 215
2. The NJSIAA District V Districts took place on Feb. 18. AJ and his Bergen Catholic (BC) team were stunned when the long-time BC coach (25 years) resigned on Feb. 17. AJ had a bye in R1. In R2 (Quarters) he pinned Matthew Dominquez (Fort Lee) @ 0:25. In R3 (Semis) he pinned Jack Lavner (Wayne Valley) @ 3:32. In the Finals, he lost by DEC to Joseph Bill (Clifton), 8-1.
3. The NJSIAA Region 2 Championships (Regionals) were held on Feb. 24 & 25. He's the #2 seed. In R1 he pinned Christopher Aykurt (Paramus) @ 0:41. In R2 (Quarters) he pinned Brandon Veneziano (Passaic) @ 1:09. In R3 (Semis) he lost by DEC to Anthony Moscatello (Mount Olive), 3-2 in UTB. In the Consolation Semis he pinned Jack Lavner (Wayne Valley) @ 5:05. In the Consolation Finals he DEC Matthew Murray (Paramus Catholic) 4-2 to finish in 3rd place.
4. The NJSIAA States were held March 2, 3, & 4. In R1 he pinned Christopher Oliver (Ridge) @ 2:07. In R2 he DEC Rocco Salerno (Seton Hall Press), 10-4. In R3 (Quarters) he lost by DEC to Jarrett Pants (Warren Hills), 12-10. In Consolation R4, he lost by DEC to Robert Canterino (Christian Brothers), 13-6
Cole Mirasola (West Bend West HS, WI - 2024 Verbal)
1. He's wrestling 285
2. In the WIAA D1 Regional @ Slinger on Feb. 11 he had a bye in R1. In R2 (Semis) he pinned Weston Jaeger (Hartford Union) @ 1:28. In the Final, he pinned Garth Martell (Oshkosh West) @ 1:10.
3. In the WIAA D1 Sectionals @ Oshkosh North on Feb. 18, in R1 (Quarters) he pinned Calvin Greenslade (Appleton North) @ 1:11. In R2 (Semis) he pinned Steven Henry (West Bend East) @ 1:06. In the Final, he pinned Garth Martell (Oshkosh West) @ 1:27.
4. The WIAA Division 1 States were held on Feb. 23, 24, & 25. In R1 he pinned Lincoln McCarty (River Falls) @ 1:34. In R2 (Quarters) he pinned CJ Johnson (Waukesha South) @ 1:40. In R3 (Semis) he TFed Troy Dietzler (Ashwaubenon) 20-5, @ 3:55. In the Final he MAJored Griffin Empey (Stoughton) 19-9
Last edited: